ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ ЕКОНОМІКИ І ПРАВА

NFT – ринок мистецтва чи скам?

Ці три «заповітні» літери NFT, які в останні роки можна досить часто зустріти на просторах інтернету, і які розшифровуються як Non fungible tokens, забезпечують постачання цифрових творів спеціальними підписами. В результаті користувач має можливість торгувати цифровим продуктом як фізичним об'єктом.

За минулий рік цей формат став справжнім відкриттям та проривом у сфері криптовалюти та мистецтва. Пояснюється це тим, що все більше авторів намагаються використовувати NFT як спосіб надійного захисту авторських прав та заробітку грошей. Покупці теж знайшли свій зиск – оскільки таким чином їм набагато зручніше колекціонувати контент.

Разом з тим, з цього приводу можна зустріти дуже поширену думку, що NFT –  один із способів шахрайства. Деякі фахівці стверджують, що такий варіант скаму розкриває величезний потенціал для нечесних суб’єктів, і є дуже ненадійним стартапом. Щоб стверджувати, наскільки така думка справедлива, слід спочатку детально розібратися зі специфікою та особливостями NFT-токенів.

Що таке технологія Non Fungible Token та як вона працює

По суті, цей формат є певною частиною блокчейна (blockchain) або ланцюжка блоків. У свою чергу, блокчейн – система, що зберігає в блоках відомості про всі проведені операції всередині ланцюжка. Це потрібно для збереження даних – з цієї системи не можна прибрати певний блок, не ламаючи весь ланцюжок.

Приблизна схема роботи такої системи полягає в наступному:

 1. Користувач купує картину чи відео.
 2. У ланцюзі формується новий блок, який відповідає за цю операцію.
 3. Далі інформація передається інші блоки, які перевіряють справжність новоствореного.
 4. За умови проходження «перевірки» новий блок входить у ланцюжок.
 5. Користувач отримує свій файл, що засвідчує успішну транзакцію.

Ця операція буде розташована в кінці ланцюга, а вся інформація блокчейна зберігається на серверах і комп’ютерах у користувачів-майнерів. Їхній обов’язок — робити так, щоб транзакції інших користувачів оперативно додавалися до загального блокчейну. Саме завдяки таким токенам будь-хто може легко закріпити права на унікальний цифровий об’єкт — картинку, відео або предмет у грі. Такий токен – це вже не валюта, а індивідуальна сутність, яка має свою ціну. Іншими словами, NFT дозволяє купити не сам товар, а право власності на нього, прикріпивши токен з даними про власника файлу.

Що продають за допомогою NFT?

Умовно категорії товарів, що передбачає реалізацію за допомогою цієї технології, можна поділити на три групи:

 • мистецтво – точніше, аналоги традиційних творів мистецтва;
 • ігровий сегмент – унікальні персонажі та інші об’єкти віртуального світу, карти з колекцій та багато чого іншого;
 • колекційні предмети, (у тому числі і створені алгоритмічно), що випускаються обмеженими тиражами.

Є також так звані соціальні токени. Наприклад, ними музиканти можуть нагороджувати своїх фанатів, або забезпечувати доступ до закритої групи.

І про претензії до NFT

Мистецтво вже давно є непоганим способом відмивання грошей. І це є однією з проблем, через яку багато хто відчуває недовіру до цього формату. До інших негативних моментів, які приводять хейтери як аргументи, відносять таке:

 • кожен, хто хоче продати свій об’єкт цифрового мистецтва, або будь-який інший діджитал продукт, має заплатити за транзакцію, причому не один раз;
 • користувачам пропонують платити за токен, що не дає реального права власності;
 • цінність «володіння» криптоартом є неочевидною, прикладів 2-5-10x перепродажів немає;
 • будь-хто може завантажити будь-який арт і продавати як NFT.

В останньому випадку можна було б поміркувати про авторські права та власність  у юридичному ключі, але в цьому немає сенсу, тому що жодного права власності NFT не надає.

Зважаючи на все вищевикладене, ви можете самостійно проаналізувати отриману інформацію, та зробити відповідні висновки. З одного боку, формат NFT викликає цілком резонні побоювання у людей, які далекі від цифрових технологій. А з іншого – розвитком суспільства рухає прогрес, який просто неможливий без впровадження нових технологій та інноваційних програм. У будь-якому разі, свій вибір зробить кожен сам за себе.

Лютий 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Записуйся на курси юристів

Дізнайся як отримати більше знань для своєї кар'єри
Отримуйте сповіщення

Підпишіться на нові публікації

Дані зберігаються згідно з
ПОЛІТИКОЮ КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ

Категорії

Поширити публікацію

Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Коментувати