За минулий рік цей формат став справжнім відкриттям та проривом у сфері криптовалюти та мистецтва. Пояснюється це тим, що все більше авторів намагаються використовувати NFT як спосіб надійного захисту авторських прав та заробітку грошей. Покупці теж знайшли свій зиск – оскільки таким чином їм набагато зручніше колекціонувати контент.
Разом з тим, з цього приводу можна зустріти дуже поширену думку, що NFT – один із способів шахрайства. Деякі фахівці стверджують, що такий варіант скаму розкриває величезний потенціал для нечесних суб’єктів, і є дуже ненадійним стартапом. Щоб стверджувати, наскільки така думка справедлива, слід спочатку детально розібратися зі специфікою та особливостями NFT-токенів.
Що таке технологія Non Fungible Token та як вона працює
По суті, цей формат є певною частиною блокчейна (blockchain) або ланцюжка блоків. У свою чергу, блокчейн – система, що зберігає в блоках відомості про всі проведені операції всередині ланцюжка. Це потрібно для збереження даних – з цієї системи не можна прибрати певний блок, не ламаючи весь ланцюжок.

Приблизна схема роботи такої системи полягає в наступному:
- Користувач купує картину чи відео.
- У ланцюзі формується новий блок, який відповідає за цю операцію.
- Далі інформація передається інші блоки, які перевіряють справжність новоствореного.
- За умови проходження «перевірки» новий блок входить у ланцюжок.
- Користувач отримує свій файл, що засвідчує успішну транзакцію.
Ця операція буде розташована в кінці ланцюга, а вся інформація блокчейна зберігається на серверах і комп’ютерах у користувачів-майнерів. Їхній обов’язок — робити так, щоб транзакції інших користувачів оперативно додавалися до загального блокчейну. Саме завдяки таким токенам будь-хто може легко закріпити права на унікальний цифровий об’єкт — картинку, відео або предмет у грі. Такий токен – це вже не валюта, а індивідуальна сутність, яка має свою ціну. Іншими словами, NFT дозволяє купити не сам товар, а право власності на нього, прикріпивши токен з даними про власника файлу.
Що продають за допомогою NFT?
Умовно категорії товарів, що передбачає реалізацію за допомогою цієї технології, можна поділити на три групи:
- мистецтво – точніше, аналоги традиційних творів мистецтва;
- ігровий сегмент – унікальні персонажі та інші об’єкти віртуального світу, карти з колекцій та багато чого іншого;
- колекційні предмети, (у тому числі і створені алгоритмічно), що випускаються обмеженими тиражами.
Є також так звані соціальні токени. Наприклад, ними музиканти можуть нагороджувати своїх фанатів, або забезпечувати доступ до закритої групи.
І про претензії до NFT

Мистецтво вже давно є непоганим способом відмивання грошей. І це є однією з проблем, через яку багато хто відчуває недовіру до цього формату. До інших негативних моментів, які приводять хейтери як аргументи, відносять таке:
- кожен, хто хоче продати свій об’єкт цифрового мистецтва, або будь-який інший діджитал продукт, має заплатити за транзакцію, причому не один раз;
- користувачам пропонують платити за токен, що не дає реального права власності;
- цінність «володіння» криптоартом є неочевидною, прикладів 2-5-10x перепродажів немає;
- будь-хто може завантажити будь-який арт і продавати як NFT.
В останньому випадку можна було б поміркувати про авторські права та власність у юридичному ключі, але в цьому немає сенсу, тому що жодного права власності NFT не надає.
Зважаючи на все вищевикладене, ви можете самостійно проаналізувати отриману інформацію, та зробити відповідні висновки. З одного боку, формат NFT викликає цілком резонні побоювання у людей, які далекі від цифрових технологій. А з іншого – розвитком суспільства рухає прогрес, який просто неможливий без впровадження нових технологій та інноваційних програм. У будь-якому разі, свій вибір зробить кожен сам за себе.